Rodzaje kominków
Aktualne trendy projektowania ekskluzywnych kominków są ukierunkowane na pokazanie jak najszerszej panoramy ognia, co ma tworzyć piękne, naturalne, wieczorne widowiska w salonach. Ponadto, kominki obkładane są szlachetnymi okładzinami, które pozostają wiecznie piękne, np są to wielkie płyty spieków kwarcowych. Kominek musi być dobrze zaprojektowany i dopasowany do wnętrza domu. W efekcie powstają kominki w różnych kształtach.
Kominki na środku ściany
Bardzo często kominek ze spieku kwarcowego jest ulokowany na środku ściany. Warto wtedy postawić na przeszklenie w kształcie litery „U” lub „C”. Dzięki temu języki ognia będzie można oglądać praktycznie z każdego miejsca salonu. Bardzo ładnie wyglądają także kominki z jedną, duża szybą. Można także pomyśleć nad ulokowaniem wiszącego telewizora obok kominka.
Kominki narożnikowe
Wielokrotnie budujemy kominki w narożnikach salonów - są to tak zwane kominki narożnikowe (kominki narożne). Spieki kwarcowe wyglądają fantastycznie na tego typu kominkach. Klienci decydują się czasami na obłożenie sąsiednich ścian także spiekami kwarcowymi. Przeszklenie kominków narożnikowych jest najczęściej w kształcie litery „L”, ogień jest zatem widoczny w całym salonie.
Kominki jako granica pomiędzy salonem a kuchnią i jadalnią
Kominek ze spieku kwarcowego może także tworzyć architektoniczną granicę pomiędzy salonem a kuchnią i jadalnią. Okładziny ze spieków kwarcowych na obudowie kominkowej można różnorodnie dobrać do wystroju kuchni i salonu. Do ważne, widok ognia w palenisku kominka będzie widoczny zarówno z kuchni, jak i salonu. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest szyba kominka w kształcie litery „U”.
Kominki półokrągłe
Ponad czasowym rodzajem kominka jest kominek półokrągły, który niektóre swoje elementy może mieć wykonane z kamienia naturalnego lub spieków kwarcowych. Ekskluzywnym rozwiązaniem jest zastosowanie przeszklenia w kształcie półokrągłym z szybą 180 stopni.
Kominki wbudowane w ścianę
W dobrze zaprojektowanym wnętrzu tworzy się kominki wbudowane w ściany, które tylko w niewielkim stopniu wystają z lica ściany. W takich przypadkach kominki posiadają duże, panoramiczne szyby. Obudowy kominkowe obkłada się spiekami kwarcowymi i często stosuje się spieki kwarcowe w innych częściach salonu.
Kominki z niskim paleniskiem
Niektóre aranżacje obejmują kominki, w których palenisko jest nisko położone względem podłogi - poniżej 30cm. Spieki kwarcowe są ulokowane najczęściej na całych bryłach zabudów kominkowych.
Ściany z telewizorem i kominkiem
Bardzo popularne są aranżacje całych ścian z kominkami ze spieków kwarcowych. Spieki kwarcowe i kamienie naturalne są stosowane nie tylko na kominku, ale także na sąsiednich ścianach i półkach. Cała aranżacja tworzy piękną i funkcjonalną całość. Telewizory są obudowywane spiekami kwarcowymi na lico lub wystają jedynie na grubość ich ram.
Kominki elektryczne
W domach, w których nie ma komina, można zdecydować się na zainstalowanie kominka elektrycznego, który nie tylko efektownie imituje palący się ogień w palenisku, ale także solidnie ogrzewa salon. Kominki elektrycznie świetnie komponują się na tle okładzin ściennych ze spieków kwarcowych, o czym świadczy film z jednej z naszych realizacji.